Babyconnect in de steigers: Digitale gegevensuitwisseling geboortezorg

Babyconnect is een landelijk programma om te komen tot veilige en directe digitale gegevensuitwisseling in de geboortezorg. Na enkele verlengingen stopt de subsidie eind 2025 definitief. “Er staat een solide basis, we zijn goed op weg naar een optimaal werkend platform”, stelt projectleider Corien van der Haar vast.

Er zijn al grote stappen gezet: in de regio Amsterdam/Amstelland/Almere zijn vrijwel alle verloskundige praktijken, meerdere ziekenhuizen, kraamzorgorganisaties en meerdere echocentra aangesloten”, vat Corien kort samen. “Ook de jeugdgezondheidszorg is betrokken, al valt deze formeel buiten de subsidiedoelstellingen – maar de overdracht naar bijvoorbeeld het consultatiebureau is van wezenlijk belang voor een sluitende geboortezorgketen.”

Ontwikkeltraject

In 2020 heeft VWS het subsidietraject opgezet voor Babyconnect. Elaa heeft daarop, in samenspraak met geboortezorg partijen, subsidie voor Babyconnect aangevraagd voor Amsterdam/Amstelland/Almere. Na toekenning is Corien van der Haar in 2021 aangetrokken als coördinerend projectleider.

“Babyconnect werd voorgesteld als implementatietraject, maar het bleek uiteindelijk te gaan om een intensief ontwikkeltraject”, benadrukt ze. “Alles moest van de grond af worden opgebouwd, in alle opzichten: technisch, organisatorisch en inhoudelijk. Het gaat om brede samenwerking met zeer veel partijen en dus ook met talloze contracten en werkafspraken. Voor de ICT-kant van het traject is in onze regio de organisatie Sigra verantwoordelijk. Technische projectleiders van Sigra hebben zich ingezet voor de complexe technische implementatie, testsessies, regionale contracten met deelnemende partijen, scholing van gebruikers, en dergelijke. En na de Babyconnect-subsidieperiode zorgt Sigra voor borging van het regionale beheer.”

Het traject bleek zo omvangrijk dat de oorspronkelijke einddatum juni 2023 volstrekt onhaalbaar was en VWS dit in tussenstappen uiteindelijk heeft verlengd tot eind 2025. Corien: “De laatste verlenging van de subsidie in 2025 betreft financiering voor de ICT-kant, de kosten van de leveranciers. Voor de projectleiding en ondersteuning was er financiering tot 1 juli 2025. Heel fijn dat in onze regio de ziekenhuizen en de eerstelijns deelnemende verloskunde en kraamzorgorganisaties hebben toegezegd voor dat laatste half jaar een deel van de kosten op zich te nemen.”

Viewer

“Babyconnect is géén centrale opslagplaats van gegevens. Het is een ‘viewer’ waarin informatie uit de verschillende ICT-systemen uit de zorgketen wordt opgehaald en getoond”, licht Corien toe. “In deze viewer worden gegevens uit verschillende bronnen binnen de geboortezorg gecombineerd tot één integraal overzicht. De zorgverlener kan deze gegevens raadplegen, ziet de laatste stand van zaken en kan zelf dus ook gegevens beschikbaar stellen. Met waarborging van de privacy van de cliënt, aan wie uiteraard vooraf toestemming is gevraagd voor het delen van gegevens.” Ze vult aan: “Op termijn kan de zwangere ook zelf beschikken over deze gegevens via het PGO (persoonlijke gezondheidsomgeving) middels een app. Dat is een volgende stap, waar dit jaar nog aan wordt gewerkt.”

De focus ligt nu vooral op een goed werkzaam en gebruikersvriendelijk systeem voor de zorgverleners. Corien: “De viewer staat live en wordt momenteel gebruikt in een aantal VSV’s (verloskundige samenwerkingsverbanden). De reacties van de eindgebruikers zijn heel positief. De kraamzorg had bijvoorbeeld voorheen nauwelijks digitaal inzage, terwijl dat van belang is voor het verzorgen van moeder en kind. De eerstelijns verloskundigen hebben met de viewer ook direct inzage in de gegevens van het ziekenhuis, die anders soms pas later werden gedeeld. Kortom, het nut en voordelen van Babyconnect zijn duidelijk aangetoond. Tegelijk kent het systeem nog wel kinderziekten, zoals traagheid. Tevens volgt verdere doorontwikkeling om nog meer gegevens te kunnen ontsluiten zodat de geboortezorgviewer nog rijker kan worden gevuld. De komende maanden staat verdere implementatie centraal, zodat alle zorgverleners in de geboortezorgketen kunnen vertrouwen op de informatie in Babyconnect.”

En ná 31 december 2025?

“Mijn taak zit er, na twee verlengingen, dan toch echt op”, glimlacht Corien. “Elaa zal als penvoerder van het project zorgen voor verantwoording richting VWS en Sigra neemt het regionale beheer op zich. Structurele financiering is uiteraard een aandachtspunt. Positief is dat de NZa vanaf volgend jaar een toeslag in het ICT-component in het tarief voor kraamzorg en verloskunde opneemt. Ook wordt gesproken over een landelijke beheerssubsidie. Uiterlijk begin oktober moet daar duidelijkheid over zijn. En uiteraard werken we met alle partijen hard aan verdere ontwikkelingen en vooral een goede borging van Babyconnect voor 2026 en daarna. Samen op weg naar een goed werkend netwerkplatform, waar alle betrokkenen in de geboortezorg baat bij hebben.”

 

 

Meer informatie

Babyconnect is een van de VIPP programma (Versnellingsprogramma Informatie uitwisseling Patiënt & Professional) van VWS. VIPP Babyconnect ondersteunt de geboortezorg bij het realiseren van veilige digitale gegevensuitwisseling. Babyconnect.org bevat als overkoepelende website zeer uitgebreide informatie over dit programma. Met o.a. animaties, presentaties, modules, wetgeving, praktijkvoorbeelden en nog veel meer. Op de pagina Hulpmiddelen van deze site staat informatie voor zorgverleners die aan de slag willen gaan met digitale gegevensuitwisseling. Hier vind je onder meer: checklists, cliëntfolder toestemming, handleidingen, handige filmpjes en e-learnings. Deze pagina is mede samengesteld met projectleiders zorg en is recent vernieuwd. Daarnaast bevat de website van Sigra regionale informatie over Babyconnect. Met handige links naar het handboek voor Babyconnect in de regio Amsterdam/Amstelland/Almere en een overzicht van alle deelnemende organisatie in de regio. Op de Elaa website lees je op de projectpagina Babyconnect meer over het project en tref je eerder verschenen nieuwsartikelen. 

 

 

Meer weten? Bel of mail met

Gerelateerd nieuws

Ben jij benieuwd wat we bij VIPP Babyconnect in 2023 hebben gedaan? De pijlers van 2023 waren:...

Deze werkgroep is voortvarend van start gegaan onder leiding van ons nieuwe projectteamlid...

De afgelopen maanden zijn een tweetal VSV’s tijdens hun reguliere (online) vergadering bezocht...

De formele start van ons regionale project hebben wij op 29 juni gevierd met een online kick-off...

De gemeente Amsterdam vindt het belang van vroeg begonnen, veel gewonnen groot. Nu ook de 1001...